Εντός Γηπέδου

Α.Ε.Λ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 16Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 7/1/2018 - "AEL F.C. ARENA"

ΠΟΔΑΡΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΟ 2018

Ένας ουσιαστικός στο Β' Ημίχρονο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της αήττητης ως σήμερα -εντός έδρας- ΑΕΛ και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του Πρωταθλήματος.

Οι ερυθρόλευκοι ποδοσφαιριστές υπό το βλέμμα του νέου τους προπονητή, Όσκαρ Γκαρθία, ο οποίος βρέθηκε στην "AEL F.C. Arena", απέδωσαν ωραίο ποδόσφαιρο, κυρίως στο Β' Ημίχρονο, με ωραίες συνεργασίες, κάθετο ποδόσφαιρο και εν γένει εξαιρετική εικόνα στον αγωνιστικό χώρο.  Το "ρόδι" για τον Ολυμπιακό έσπασε ο Μάρκο Μάριν στο 54', έπειτα από πανέξυπνη, γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτη Ταχτσίδη για να "σφραγίσει" ουσιαστικά τη νίκη για τους Πειραιώτες ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 68', σε μία ταχύτατη αντεπίθεση.  Το "κερασάκι στη τούρτα" έβαλε ο Ούρος Τζούρτζεβιτς στο 89'.

Εμφατική νίκη του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ με 0-3 επί της Λάρισας, με την οποία στέλνει μήνυμα στους διώκτες του ενόψει της συνέχειας, που αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Γήπεδο: AEL FC Arena

ΑΕΛ (Ανδρέας Λαυδαριάς): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Λάγος (81' Λεοζίνιο), Μασούρας (66' Περόνε), Ντέλετιτς, Αγκάνοβιτς (64' Μιλοσάβλιεβιτς), Ναζλίδης, Κρίζμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας - Χρήστος Κόντης): Προτό, Ελαμπντελαουί, Ένχελς, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Πάρντο (61' Σεμπά), Μάριν, Ανσαριφάρντ (78' Τζουρτζεβιτς).

Γκολ:  - ///  54' Μάριν, 68' Ανσαριφάρντ, 89' Τζούρτζεβιτς

Κάρτες: 11' Γκόλιας, 74' Μιλοσάβλιεβιτς, 90+ Ζίζιτς  /// 50' Πάρντο, 57' Μάριν, 76' Σεμπά, 90+ Προτό

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση και στις επίσημες υποχρεώσεις για το Πρωτάθλημα Ελλάδας, με τους "Πρωταθλητές Χειμώνα" να καλούνται να ξεπεράσουν το εμπόδιο της πάντα σκληροτράχηλης στην έδρας της, Α.Ε.Λ.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν το ζέσταμα τους μπροστά στο κοινό των Λαρισσαίων.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, αποτελούμενη από τους Προτό, Σισέ, Ένγκελς, Κούτρη, Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Ταχτσίδη, Φορτούνη, Μάριν, Πάρντο και Ανσαριφάρντ.

Το ζέσταμα των ερυθρολεύκων ολοκληρώθηκε περίπου 10' πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα με τους ποδοσφαιριστές του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ να δίνουν όρκο νίκης.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να πλαγιοκοπήσει -κυρίως από αριστερά- την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 5' ο Σισσέ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει από νωρίς το σκορ για την ομάδα του όταν βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή από δεξιά αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.  Ενώ στο 7' οι ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν -δικαίως- για πέναλτι όταν η μπάλα σταμάτησε στο απλωμένο χέρι του πεσμένου Λαγού, σε παράλληλη σέντρα του Μάριν.

Στο 26' ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία.  Ο Ρομαό βρήκε με κάθετη τον Ελαμπντελαουί, ο οποίος είχε κάνει την κίνηση από τα δεξιά προς τα μέσα, "έσπασε" στον Ανσαριφάρντ, αλλά ο Ζίζιτς παραχώρησε το κόρνερ προ του Ιρανού επιθετικού.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνέχισε να πιέζει και να έχει την κατοχή της μπάλας ως το τέλος του Α' Ημιχρόνου όμως η υπεροχή του ήταν μάλλον "φλύαρη" και δεν του επέτρεψε να πανηγυρίσει κάποιο γκολ.

Η έναρξη του Β' Ημιχρόνου ήταν ιδανική για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ που στο 54' έφτασε στην επίτευξη του γκολ με τον Μάρκο Μάριν.  Ο Ταχτσίδης εκτέλεσε έξυπνα και γρήγορα το φάουλ λίγο πιο κάτω από τη σέντρα και ο Γερμανός με εξαιρετικό αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους ερυθρόλεκους.

Όσο "φλύαρος" ήταν ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στο πρώτο 45λεπτο, άλλο τόσο ουσιαστικός ήταν στο δεύτερο.  Στο 68' οι Κούτρης, Ρομαό και Μάριν συνεργάστηκαν για να βγάλουν τους ερυθρόλευκους στην αντεπίθεση.  Εκεί, οι Φορτούνης και Ανσαριφάρντ "ζάλισαν" τους αμυντικούς της Λάρισας και ο Ιρανός επιθετικός της ομάδας μας δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-2!!

Στο 78' ο Ούρος Τζούρτζεβιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στο πόδι και ο Σέρβος με την συνεχή του κίνηση αύξησε την πίεση στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 89' μάλιστα, ο Σέρβος επιθετικός με άψογο τελείωμα αξιοποίησε τη συνεργασία των Μάριν - Φορτούνη αλλά και την ευκαιρία που του δώθηκε να βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!!!

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν "ποδαρικό" στις αγωνιστικές υποχρεώσεις για το 2018 με νίκη και συνεχίζουν να βρίσκονται στο "τιμόνι" του Πρωταθλήματος.

Ο υπηρεσιακός προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Χρήστος Κόντης, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης:

"Νομίζω ότι μείναμε πιστοί στο πλάνο μας, κάναμε ευκαιρίες και δεν αντιμετωπίσαμε πολλά προβλήματα. Στο Β΄ Ημίχρονο μπήκαμε πιο δυνατά.  Μετά το πρώτο γκολ, η ΑΕΛ προσπάθησε να βρει ευκαιρίες, αλλά αντιδράσαμε σωστά".

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!