Εντός Γηπέδου

Α.Ο. ΚΕΡΚΥΡΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 12Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 26/11/2017 - E.A.K. ΚΕΡΚΥΡΑΣ

ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Μία "ερυθρόλευκη"... καταιγίδα στο Β' Ημίχρονο, "έπνιξε" την Κέρκυρα και ανέβασε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ξανά στην κορυφή της Βαθμολογίας.

Οι ερυθρόλευκοι, που για 45' έδειχναν να "κολλάνε" στο μηδέν και στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Κέρκυρας, είχαν την απάντηση στο δεύτερο μισό του αγώνα.  Η βροχή που έπεφτε ασταμάτητα και με ένταση στο νησί των Φαιάκων και το γκολ, που δέχθηκαν στο 16' στην πρώτη επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων, άρχισαν να μαζεύουν "μαύρα σύννεφα πάνω από το ερυθρόλευκο στρατόπεδο", καθώς δεν έβρισκαν τις απαντήσεις που έψαχναν.

Ο "στρατηγός" Τάκης Λεμονής πήρε την απόφαση να ρίξει "φρέσκα" πόδια στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του Β' Ημιχρόνου.  Τζούρτζεβιτς και Μάριν έμελλε να αποδειχθούν "χρυσές" αλλαγές για τον προπονητή του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ.

Αρχικά όμως, ήταν ο Σισέ εκείνος που μόλις στο 1' της επανάληψης έφερε τον αγώνα στα ίσα και μαζί και τις καρδιές των ερυθρολεύκων στη θέση τους.   Ο Προτό φρόντισε να παραμείνουν εκεί, πραγματοποιώντας εξαιρετικές επεμβάσεις σε ακόμη έναν αγώνα και όταν ήρθε η σειρά τούς να "μιλήσουν", οι Τζούρτζεβιτς και Μάριν με 2 υπέροχα γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο, από το 65' ως το 68' έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ.  Σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως το τέλος για να φύγουν οι ερυθρόλευκοι από την έδρα της Κέρκυρας νικητές με 1-3 και πλέον να έχουν κάθε λόγο να νιώθουν πιο άνετοι ενόψει της συνέχειας στο Πρωτάθλημα.

Γήπεδο: EAK Κέρκυρας

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς (83' Ζορμπάς), Κρητικός (54' Κέβιν Ντιόγκο), Γεωργίου, Παμλίδης, Σπίνουλας, Αναστασίου, Σιόντης, Ιωάννου, Επστάιν και Γρομητσάρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης (46' Τζούρτζεβιτς), Πάρντο (46' Μάριν), Φορτούνης (69' Ζιλέ), Σεμπά και Ανσαριφάρντ.

Γκολ:  16' Γρομητσάρης  ///  46' Σισέ, 65' Τζούρτζεβιτς, 68' Μάριν

Κάρτες:  35' Επστάιν, 45' Αρτυματάς, 89' Σιόντης  ///  90+1' Ζιλέ

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Η αποστολή του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ έτυχε θερμής υποδοχής κατά την άφιξή της στο αεροδρόμιο της Κέρκυρας.

Ο καιρός στο νησί των Φαιάκων ήταν βροχερός και αυτό έκανε τον ούτως ή άλλως κακό αγωνιστικό χώρο, ακόμα πιο "βαρύ" για τους 22 ποδοσφαιριστές.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, αποτελούμενη από τους: Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρη, Ρομαό, Ταχτσίδη, Πάρντο, Φορτούνη, Σεμπά και Ανσαριφάρντ.

Η ερυθρόλευκη κερκίδα σε ακόμη έναν εκτός έδρας αγώνα στην επαρχία.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε εντυπωσιακά το εξαιρετικό σουτ του Φορτούνη, μόλις στο 1'.

Στο 16' και ενώ ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε τον έλεγχο του αγώνα -δίχως βέβαια να είναι απειλητικός- η Κέρκυρα βρέθηκε μπροστά στο σκορ όταν από εκτέλεση φάουλ του Επστάϊν και σύγχιση στην ερυθρόλευκη άμυνα, ο Γρομητσάρης με προβολή έκανε το 1-0.

Χρειάστηκε να περάσουν 10' για να απειλήσουν ξανά την εστία της Κέρκυρας οι ερυθρόλευκοι.  Στο 26' ο Ταχτσίδης πραγματοποίησε υπέροχη προσωπική ενέργεια, πάτησε στην περιοχή της Κέρκυρας και γύρισε τη μπάλα παράλληλα, όπου ο Φορτούνης πλάσαρε στη γωνία του εξουδετερωμένου Γιαννακόπουλου, όμως ο Σπίνουλας απομάκρυνε με τάκλιν τη τελευταία στιγμή.

Η βροχή που έπεφτε αμείωτη και ο εκνευρισμός -πλέον- δεν επέτρεπαν στους ερυθρόλευκους να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις μπροστά από τα καρέ των γηπεδούχων, οι οποίοι λίγο έλειψε στο 37' να πετύχουν και 2ο γκολ, όμως ο Προτό για ακόμη μία φορά τη φετινή σεζόν δήλωσε "παρών".

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσπαθούσε κυρίως μέσα από στημένες φάσεις να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Στο 41' ο Πάρντο έβγαλε τη σέντρα, όμως ο Ανσαριφάρντ δεν πρόλαβε με προβολή να βρει τη μπάλα και αυτή ήταν η τελευταία αξιόλογη φάση του Α' Ημιχρόνου.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ξεκίνησε με 2 αλλαγές το Β' Ημίχρονο.  Τζούρτζεβιτς και Μάριν πέρασαν στον αγώνα αντί των Πάρντο και Ταχτσίδη, στην προσπάθεια του Τάκη Λεμονή να δώσει πνοή στην επιθετική γραμμή των ερυθρολεύκων & ενώ η έντονη βροχόπτωση ήταν ένας ακόμη ανασταλτικός παράγοντας στην προσπάθεια της ομάδας μας να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης!  Ο Μάριν έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Μποτία έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, την έστειλε στο πρώτο, όπου ο Σισέ εξ επαφής την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-1 στο 46'!

Στο 55' και στο 58' ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απείλησε εκ νέου την εστία της Κέρκυρας, όμως ο κακός αγωνιστικός χώρος και το δοκάρι, δεν επέτρεψαν στους ερυθρόλευκους να πανηγυρίσουν ένα 2ο γκολ.

Η λύτρωση για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ αλλά... και τον Τζούρτζεβιτς ήρθε στο 65'.  Ο Σεμπά έβγαλε τη σέντρα, ο Σισέ άθελά του βρήκε τον Τζούρτζεβιτς, ο οποίος με βολέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακό τρόπο για το 1-2!!

Το momentum του αγώνα ήταν υπέρ του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και στο 68' ο Τζούρτζεβιτς έδωσε στον Μάριν, εκείνος ντρίμπλαρε τον Σιόντη και με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιαννακόπουλου για το 1-3!!!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Κέρκυρα έβγαλε μία υπέροχη φάση, όμως ο Προτό ήταν και πάλι εκεί και με φοβερή απόκρουση σε σουτ του Ντιογκό από θέση τετ α τετ απεσώβησε βέβαιο γκολ.

Στα εναπομείναντα 20' ως το τέλος της αναμέτρησης οι ερυθρόλευκοι κράτησαν με σχετική ευκολία τους γηπεδούχους μακριά από την εστία τους, ενώ δεν έλειψαν και 1-2 ευκαιρίες για να σημειώσουν κι ένα 4ο γκολ, κυρίως με τους ορεξάτους Τζούρτζεβιτς και Μάριν, που άλλαξαν το αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας στο Β' Ημίχρονο.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν στις εγχώριες υποχρεώσεις με νίκη και πλέον βρίσκονται στη γνώριμή τους 1η θέση του Βαθμολογικού Πίνακα, έχοντας ωστόσο έναν αγώνα περισσότερο από την ΑΕΚ, που αγωνίζεται τη Δευτέρα εντός έδρας με τον Πλατανιά.

Ο προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Τάκης Λεμονής, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

"Το γκολ που δεχθήκαμε και πάλι από στημένη φάση μας έβγαλε εκτός ρυθμού και αυτό είναι κάτι που συνολικά μας προβλημάτισε.  Πιστεύω πως από το Α' Ημίχρονο είχαμε τις ευκαιρίες να ισοφαρίσουμε αλλά ευτυχώς αυτό έγινε με το ξεκίνημα του Β' Ημιχρόνου. Αντιδράσαμε σωστά στο δεύτερο 45λεπτο και αυτό μας ικανοποιεί από τον αποψινό αγώνα."

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!