Εντός Γηπέδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 3-1

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 13Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 02/12/2017 - "Γ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ

Η... ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ

Με την 3η φετινή του ανατροπή, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έφτασε στην τελική επικράτηση επί του Απόλλωνα Σμύρνης, με το τελικό 3-1 και έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, που πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο στο Β' Ημίχρονο και με τα δικά του 2 γκολ στο 80' και στο 94' έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους ερυθρόλευκους.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απόψε είχε 19 τελικές προσπάθειες, 12 εκ των οποίων ήταν στον στόχο!  Ο Απόλλωνας απόψε είχε μόλις 2 τελικές προσπάθειες και 1 εξ'αυτών στον στόχο... & όμως, ο αγώνας ήταν στο 1-1 ως το 80'.

Ο Ομάρ -εκ των κορυφαίων ερυθρόλευκων απόψε- είχε φέρει τον αγώνα στα ίσα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου απαντώντας στο ομολογουμένως όμορφο γκολ -προηγήθηκε λάθος του Σισέ- του Ελμπάζ στο 23'.  Στο Β' Ημίχρονο, η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο των Ανσαριφάρντ και Πάρντο έδωσε επιθετική πνοή στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ και εν τέλει και την αποτελεσματικότητα, που ως τότε έλειπε από την ομάδα του Τάκη Λεμονή.

Πλέον, οι Πειραιώτες βρίσκονται στην κορυφή του Βαθμολογικού Πίνακα και αναμένουν τον αυριανό αγώνα της ΑΕΚ στη Λειβαδιά για να μάθουν αν θα έχουν καταφέρει μία ακόμα ανατροπή ως το τέλος του Α' Γύρου, την πιο σημαντική και σπουδαία.

Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία (46' Ένχελς), Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μάριν, Σεμπά (66' Πάρντο), Τζούρτζεβιτς (62' Ανσαριφάρντ).

Απόλλων Σμύρνης (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Ντάσιος, Κοντοές, Κύργιας, Κούρος, Παπάζογλου, Κονέ (90+1' Κιταμπαλά), Χουάρες, Αλμπάνης (71' Μαάτσι), Ανιέτε (84' Μενδρινός), Ελμπάζ.

Γκολ:  31' Ελαμπντελαουί, 80' & 90+4' Ανσαριφάρντ  ///  23' Ελμπάζ

Κάρτες: 73' Μάριν, 83' Πάρντο, 90+2' Προτό / 42' Τσόβιτς, 66' Χουάρες, 73' Κονέ, 78' Κοντοές, 88' Μενδρινός

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Η προθέρμανση της ομάδας μας ξεκίνησε λίγο πριν από τις 19:00.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήθελε να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις και να διευρύνει το σερί των νικών του στο Πρωτάθλημα.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ αποτελούμενη από τους Προτό, Ελαμπντελαουΐ, Μποτία, Σισέ, Κούτρη, Ρομαό, Ταχτσίδη, Φορτούνη, Μάριν, Σεμπά και Τζούρτζεβιτς.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα της αναμέτρησης με τους ερυθρόλευκους να δίνουν ως είθισται "όρκο νίκης".

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ξεκίνησε επιθετικά τον αγώνα, περιορίζοντας τον Απόλλωνα στο μισό γήπεδο.  Με επιθέσεις κυρίως από τα άκρα -και τον ιδιαίτερα ορεξάτο Ομάρ- οι ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων, που ωστόσο έπαιζαν αρκετά αποτελεσματικά το τεχνητό offside

Στο 8' ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Φορτούνη, ο οποίος έπιασε στη κίνηση δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Τσόβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Οι ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν μέσα από εκτελέσεις κόρνερ και φάουλ να ανοίξουν το σκορ, όμως οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα, απόλυτα προσηλωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα, ανέκοπταν κάθε επικίνδυνη κατάσταση μπροστά από την εστία τους.

Στο 23' ο Σισέ γύρισε απρόσεκτα τη μπάλα προς τα πίσω, ο Ελμπάζ την έκλεψε και αφού "ζάλισε" με ωραίες ντρίμπλες τον Μποτία, έσκαψε τη μπάλα πάνω από τον Προτό για το 0-1.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ βρέθηκε για 6η φορά τη φετινή σεζόν πίσω στο σκορ και οι ποδοσφαιριστές του καλούνταν να ανταπεξέλθουν στο σοκ αυτό και σε ένα γκολ, που ήρθε κόντρα στην ροή του αγώνα και στην πρώτη επιθετική προσπάθεια του Απόλλωνα.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να αναπτύσσονται κυρίως από τη δεξιά πλευρά της επίθεσης και με τον κορυφαίο τους στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο 45λεπτο, Ομάρ.

Στο 31' δικαιώθηκαν για την επιμονή τους αυτή, όταν ο Ρομαό με εξαιρετική λόμπα μεταβίβαση βρήκε τον Νορβηγό που έκανε διαγώνια κίνηση στην πλάτη της άμυνας κι εκείνος δεν λάθεψε, σκοράροντας για το 1-1!

Το γκολ αυτό έδωσε εκ νέου ώθηση στους ερυθρόλευκους, που πίεσαν ως το τέλος του Α' Ημιχρόνου για ακόμη ένα γκολ.

Όμως αυτό δεν ήρθε κι έτσι οι δύο ομάδες επέστρεψαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες με το σκορ στο 1-1.

Το Β' Ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ.  Αρχικά ο Απόλλωνας προσπάθησε να αιφνιδιάσει μόλις 17'' από τη σέντρα αλλά η προβολή του Αλμπάνη σε γύρισμα του Ελμπάζ ήταν κακή.  Εν συνεχεία ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ με τον Τζούρτζεβιτς να μπαίνει μόνος του από δεξιά στην περιοχή των φιλοξενούμενων να επιλέγει όμως να σουτάρει αντί να γυρίσει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι (περίμενε ο Φορτούνης) και τον Τσόβιτς να μπλοκάρει εύκολα.

Στο 57' ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έχασε ασύλληπτη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ!  Εξαιρετική προσπάθεια από τον Φορτούνη, εξαιρετική μπαλιά στη δεξιά πλευρά για τον Σεμπά που έκανε το κοντρόλ και έβγαλε μόνο του τετ-α-τετ τον Τζούρζτεβιτς, αλλά ο Τσόβιτς με το πόδι απομάκρυνε σε κόρνερ

Για τα επόμενα 20' του αγώνα, οι ερυθρόλευκοι δεν σημείωσαν κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τα καρέ του Απόλλωνα αν και στο 67' ο Ένγκελς σκόραρε έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, όμως η μπάλα είχε φτάσει σε εκείνον έπειτα από κεφαλιά του εκτεθειμένου Σισέ, οπότε το γκολ ακυρώθηκε ως offside.

O Τάκης Λεμονής πέρασε στον αγώνα τους Καρίμ Ανσαριφάρντ και Φελίπε Πάρντο αναζητώντας λύση στην επιθετική δυστοκία απόψε της ομάδας του.  Ενώ όσο ο χρόνος κυλούσε εις βάρος της ομάδας μας, δεν έλειψαν και τα νεύρα κάτι που σαφώς αποσυντόνιζε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Στο 80' ήρθε το γκολ της ανατροπής για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!!  O Πάρντο μπήκε από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Ανσαριφάρντ με προβολή νίκησε τον Τσόβιτς για το 2-1!!

Οι 2 αλλαγές του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ στο Β' Ημίχρονο, Πάρντο και Ανσαριφάρντ πανηγυρίζουν το γκολ, που προήλθε από τη δική τους συνεργασία και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κυνήγησε κι άλλο γκολ, όταν στο 82' και στο 90' οι Ανσαριφάρντ, Φορτούνης και Πάρντο προσπάθησαν να νικήσουν τον Τσόβιτς, όμως ο Κροάτης τερματοφύλακας του Απόλλωνα ήταν σε εξαιρετική κατάσταση απόψε.

Στο 94' ωστόσο, ο Ανσαριφάρντ κατάφερε να τον νικήσει εκ νέου όταν από σέντρα του Φορτούνη, κέρδισε τον Παπάζογλου στον άερα και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα για το 3-1!!!

Οι 2 αποψινοί σκόρερ του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και κορυφαίοι -όπως εξελίχθηκε ο αγώνας- Ομάρ και Καρίμ, πανηγυρίζουν μία ακόμα νίκη της ομάδας τους.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι συνεχίζουν την προέλαση τους στο Πρωτάθλημα και έφτασαν τις 4 συνεχόμενες νίκες έστω κι αν απόψε χρειάστηκε να φτάσουμε στο 80' για να λυτρώσει ως "από μηχανής Θεός" την ομάδα του, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Ο προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Τάκης Λεμονής, δήλωσε μετά το τέλος του 90λεπτου:

"Δεχόμαστε κάτι γκολ, που δεν μπορώ καν να τα σχολιάσω ή να τα σκεφτώ.  Κάνουμε καλό ξεκίνημα και δεχόμαστε γκολ από το πουθενά. Δεν φοβήθηκα στο Ημίχρονο και είπα στους ποδοσφαιριστές μου πως θα το γυρίσουμε με 3 - 4 γκολ".

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!