Εντός Γηπέδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ 2-3

ΟΜΙΛΟΙ CHAMPIONS LEAGUE - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, "Γ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ" 12/09/2017

ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΣΤΡΑΒΑ

Πολύ άσχημο το ξεκίνημα των ερυθρολεύκων στο UEFA Champions League καθώς στην πρεμιέρα των Ομίλων γνώρισαν την ήττα απο τη Σπόρτινγκ Λισσαβώνας με 2-3

Οι Πορτογάλοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό καθώς στο τέλος του Α' Ημιχρονου, είχαν σκοράρει ήδη 3 φορές ενώ αλλες δύο φορές οι προσπάθειες τους σταμάτησαν στο δοκάρι.

Η αντίδραση του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ήρθε καθυστερημένα με τα δύο γκολ του Φελίπε Πάρντο, να έρχονται στο τέλος του αγώνα για να διαμορφώσουν το Τελικό Αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Ένγκελς, Φιγκέιρας, Οφόε, Ζιλέ, Μάριν, Φορτούνης (46' Ζντιέλαρ), Καρσελά (78' Πάρντο), Τζούρτζεβιτς (62' Εμενίκε)

Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, (Ζόρζε Ζεζούς): Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι (87' Ριστόφσκι), Κοάτες, Ματιέ, Χόναταν Σίλβα, Καρβάλιο, Μπατάγλια, Ζέλσον Μαρτίνς (72' Μπρούνο Σέζαρ), Μπρούνο Φερνάντες (89' Ριστόφσκι), Ακούνια, Ντουμπιά (63' Ντουμπιά)

Γκολ: 89' & 90+3' Πάρντο  ///  2' Ντουμπιά, 13' Ζέλσον Μαρτίνς, 43' Μπρούνο Φερνάντες

Κάρτες: 23' Ρομαό, 47' Φιγκέιρας, 84' Ελαμπντελαουί  ///  77' Μπατάγλια, 90+1' Μπρούνο Σέζαρ

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Η πρώτη μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ στο φετινό Champions League με τους ερυθρόλευκους να επιστρέφουν στη κορυφαία διοργάνωση Συλλόγων στην Ευρώπη!

Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας έκαναν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο του "Γ. Καραϊσκάκης" για την προθέρμανση, λίγο μετά τις 21:00 εν μέσω ιαχών από τους φιλάθλους, που βρισκόντουσαν εκείνη την ώρα στις κερκίδες του Φαληρικού Γηπέδου.

Ο Στέφανος Καπίνο αναμένεται να έχει αρκετή δουλειά απόψε!

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ αποτελούμενη από τους: Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Ένχελς, Φιγκέϊρας, Οφόε, Ζιλέ, Μάριν, Φορτούνη, Καρσελά και Τζούρτζεβιτς.

Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Ζντιέλαρ, Πάρντο, Σεμπά και Εμενίκε οι εναλλακτικές λύσεις του Μπέσνικ Χάσι.

Κατάμεστο το "Γ. Καραϊσκάκης" απόψε, με τους φίλους του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ να έχουν δημιουργήσει μία εκπληκτική ατμόσφαιρα 30' πριν από τη σέντρα και ένα ακόμη εντυπωσιακό κορεό κατά την επίσημη είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ύμνος του Champions League ηχεί ξανά από τα μεγάφωνα του "Γ. Καραϊσκάκης".

Οι ποδοσφαιριστές του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ήθελαν απόψε να διεκδικήσουν απέναντι σε έναν επικίνδυνο αντίπαλο αλλά όχι -βάσει ονομάτων τουλάχιστον- τον δυσκολότερο του Ομίλου ό,τι καλύτερο ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο απόλυτος αιφνιδιασμός για τους ερυθρόλευκους, με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας να προηγείται μόλις στο 2' της αναμέτρησης με κεφαλιά του Ντουμιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ και αδράνεια των κεντρικών αμυντικών της ομάδας.

Τα πράγματα μάλιστα έγιναν ακόμα χειρότερα για την ομάδα μας, όταν προτού καλά καλά "συνέλθει" από το σοκ του 0-1, δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο 13'.  Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση μετά από ένα κόρνερ του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, ο Ντουμπιά πάσαρε εξαιρετικά στον Ζέλσον, ο οποίος διένυσε το μισό γήπεδο και πλάσαρε εύστοχα τον Καπίνο για το 0-2.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως οι ποδοσφαιριστές της ομάδας ήταν εμφανώς επηρρεασμένοι από την αρνητική εξέλιξη του αγώνα, από τα πρώτα κιόλας λεπτά.  Φορτούνης και Οφόε επιχείρησαν να νικήσουν τον Ρουί Πατρίσιο, όμως τα μακρινά σουτ που επιχείρησαν ήταν είτε αδύναμα είτε άστοχα.

Ο Μάριν προσπαθούσε να βοηθήσει στο δημιουργικο κομμάτι την ομάδα του, όμως οι Πορτογάλοι ήταν καλά οργανωμένοι στην άμυνα τους και παράλληλα τρομακτικά επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.  Σε 2 εξ'αυτών έφτασαν κοντά σε ένα τρίτο γκολ, όμως το δοκάρι απεσώβησε τα χειρότερα.

Ο Στέφανος Καπίνο σταμάτησε τους Ζέλσον και Ντουμιά σε τουλάχιστον 3 τετ-α-τετ, έχοντας πολλά παράπονα από τους αμυντικούς του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, που τον άφηναν εκτεθειμένο απέναντι στις "ορέξεις" των επιθετικών της Σπόρτινγκ.

Δυστυχώς για την ομάδα μας, το Α' Ημίχρονο ολοκληρώθηκε όπως ξεκίνησε, με γκολ για τους φιλοξενούμενους.  Στο 43' ο Κοάτες με τρομερή κάθετη μπαλιά βρήκε τον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα πάνω από τον Καπίνο για το 0-3.

Στο Β' Ημίχρονο ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ εμφανίστηκε σαφώς πιο... "συγκεντρωμένος" στα αμυντικά του καθήκοντα ενώ παράλληλα αναζήτησε κάποιο γκολ, που θα αναπτέρωνε την ψυχολογία ποδοσφαιριστών και φιλάθλων.

Στο 60' και στο 62' ο Ούρος Τζούρτζεβιτς έφτασε κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος δίχως όμως να καταφέρει να πανηγυρίσει.

Στο 62' ο Εμενίκε πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Σέρβου επιθετικού του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και στο 63΄ βρέθηκε μία ανάσα από το γκολ όταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων του έδωσε... πάσα αιφνιδιάζοντας ακόμα και τον ίδιο, αφού αντέδρασε με καθυστέρηση και ο Ματιέ πρόλαβε να τον κλείσει και να παραχωρήσει κόρνερ.

Στο 68' ο Μαρίν βρήκε τον Καρσελά στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο δεύτερος δεν κοντρόλαρε καλά και ο Ρουί Πατρίσιο πρόλαβε να μπλοκάρει.

Στο 75' ο Εμενίκε έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία να σκοράρει για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, όμως ο Κοάτες τον σταμάτησε λίγο πριν πλασάρει.

Όσο περνούσε η ώρα όπως ήταν εύλογο οι ερυθρόλευκοι ξέμεναν και από δυνάμεις.

Στο 88' ο Καπίνο πραγματοποίησε ακόμα μία εξαιρετική επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Ντοστ και στο 89' ο Πάρντο, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Καρσελά μπήκε στην περιοχή από δεξιά ελίχθηκε υπέροχα και με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-3!

Ο Κολομβιανός με την είσοδο του στο χορτάρι του "Γ. Καραϊσκάκης" έδωσε πνοή στους ερυθρόλευκους από τα άκρα και είχε την ψυχραιμία με μία προσωπική ενέργεια να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα της Σπόρτινγκ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα μάλιστα, ο Κολομβιανός πέτυχε και δεύτερο γκολ, όταν έπειτα από σέντρα του Φιγκέϊρας πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή νίκησε τον Ρουίς Πατρίσιο για το 2-3!!

Με περίσσιο πάθος ο Κολομβιανός μετά την επίτευξη και του 2ου γκολ για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ.  Δυστυχώς, ο χρόνος που απέμενε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης δεν επέτρεπε στους ερυθρόλευκους να φτάσουν στην ολική ανατροπή.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι ποδοσφαιριστές σαφώς απογοητευμένοι από το τελικό αποτέλεσμα και την εικόνα, που είχε η ομάδα, κυρίως στο πρώτο 45λεπτο της αποψινής αναμέτρησης.

Τα 2 γκολ του Φελίπε Πάρντο στο τέλος της αναμέτρησης και το γεγονός ότι βρισκόμαστε μόλις στην 1η αγωνιστική του Champions League, έδωσαν ψυχολογία στους ερυθρόλευκους, που με τη λήξη του αγώνα έλαβαν το χειροκρότημα από τους φιλάθλους της ομάδας, που κατανοούν τις δυσκολίες του φετινού Ομίλου.

Ο προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Μπέσνικ Χάσι στις δηλώσεις του μετά την ολοκλήρωση του 90λεπτου ανέφερε μεταξύ άλλων:

"Το γκολ, που δεχθήκαμε στο 1' του αγώνα, είχε ως αποτέλεσμα να χάσουμε την αυτοπεποίθηση μας.  Σε αυτό το επίπεδο πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα.  Έπρεπε να είμαστε πολύ πιο προσεκτικοί.  Η άμυνα μας δεν ήταν σωστή και επιτρέψαμε στους αντιπάλους μας να κάνουν το παιχνίδι τους και να σκοράρουν με το μεγαλύτερο "όπλο" τους, που είναι οι αντεπιθέσεις.

Το θετικό, που κρατάμε από τον αποψινό αγώνα είναι ότι η ομάδα διόρθωσε αρκετά πράγματα στο Β' Ημίχρονο και βρήκε τη δύναμη, το πνεύμα να αντιδράσει. Καταφέραμε να σκοράρουμε αργά τα 2 γκολ μας και ίσως αν υπήρχε περισσότερος χρόνος, το τελικό αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό.

Είμαστε μία καινούρια ομάδα, που ακόμα "χτίζεται". Είναι αδύνατον να είμαστε αυτή τη χρονική στιγμή έτοιμοι.  Ακόμα μαθαίνουμε.  Είναι πολύ νωρίς, από την 1η αγωνιστική να προδικάσουμε τί θα γίνει στο τέλος των Ομίλων.  Σίγουρα έχουμε να αγωνιστούμε απέναντι σε πολύ δυνατούς αντιπάλους, αυτό είναι το μόνο βέβαιο."

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!